Hemoroid, anal kanalda bulunan, damarsal yapıları içeren yastıkçıklardır. Aşırı zorlama, kabızlık, katı gayta gibi nedenlerle bu damarların çalışmasının bozulması sonucu şişmesi ya da büyümesiyle karakterize hastalığa hemoroidal hastalık ya da basur denir. Genellikle ağrısız kanama ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açar. Hastalığın ilerleyen evrelerinde hemoroidin sarkması da mevcut tabloya eklenir. Pıhtı ve pakenin boğulması gibi durumlar oluşursa ağrı da ortaya çıkabilir.

Hemoroidal Hastalık Kansere Çevirir mi?

Hemoroidal hastalığın kansere dönüştüğüne dair bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak her ikisinde de kanama olabilmesi nedeniyle doktora başvuruda yanılmaya yol açabilmektedir. Kanaması olan birçok kişi kanamayı hemoroidal hastalığa bağlayarak doktora gitmemekte ve asıl altta yatabilen kanserin tanısında gecikmeye sebep olmaktadır.

Hemoroid Tedavisinde Cerrahi Şart mıdır?

Tedavide öncelikle bağırsak düzensizliğine yol açan sebepler çözülmelidir. Erken evre hemoroidal hastalıkta hap, krem, fitil tedavisi uygulanabilir. Medikal tedaviye yanıt vermeyen, boğulma, ciddi kanama gibi komplikasyonlara neden olan ileri evre hastalıkta ise cerrahi tedaviler tercih edilmektedir.  Cerrahi tedavi olarak band ligasyon, infrared lazer, koagülasyon, longo veya pakelerin cerrahi eksizyonu gibi birçok yöntem bulunmaktadır.