Sıcak kemoterapi (Hipertermik intraperitoneal kemoterapi – HIPEC) karın zarına yayılan kanserlerin tedavisinde kapsamlı bir ameliyat ile hastalık temizlendikten sonra karın içerisinde 42-43 derece sıcaklıkta (medikal hipertermi) özel bir cihaz yardımı ile kemoterapi uygulanmasıdır.

Karın zarındaki kanserli doku ve organlar ameliyat ile temizlendikten sonra geride kalabileceği varsayılan gözle görünmeyen kanser hücreleri için ya da ameliyat sırasında çıkartılamayan 2-3 mm den küçük boyutta kanserli alanlar için uygulanır. Eğer geride 2-3 mm den daha büyük ve yaygın kanserli alanlar kalmış işe uygulanmasının katkısı beklenmemektedir.

Sıcak kemoterapi normal kemoterapiden daha mı etkilidir?

Karın içine yayılmış ve küçük boyuttaki kanser dokularının ya da gözle görünmeyen kanser hücrelerinin direk üzerine kemoterapi uygulaması damar yolu ile kemoterapi uygulamasına göre daha avantajlıdır. Bu yöntemde daha yüksek dozda kemoterapi direk hastalıklı alan üzerine uygulanmaktadır. Ayrıca aynı dozda damar yolundan uygulanan kemoterapiye göre de yan etkisi daha az olmaktadır.